تبلیغات
بزرگترین مرجع دانلود - اولین روبات اینترنتی و هوشمند ایرانی

اولین روبات اینترنتی و هوشمند ایرانی

یکشنبه 31 خرداد 1388  10:58 ق.ظ

تو سطح شبکه اینترنت روبات های زیادی مشغول به انجام وظیفه هستن که عموما دارای یک ماهیت نرم افزاری و برنامه نویسی شده بوده و بصورت یک نرم افزار تحت وب فعالیت می کنن , البته امکان داره تعدادی از این روبات ها به سبب مسوولیت های خاصشون دارای یک بخش سخت افزاری هم باشن.

بین این روبات های نرم افزاری هم دسته های مختلفی با توجه به نوع کارایی اون ها وجود داشته باشه مثل روبات های خزنده موتورهای جستجوگری چون گوگل که وظیفه یافتن و فهرست کردن آدرس ها , عنوان ها و محتویات رو دارن یا حتی روبات هایی که به منظور پاسخگویی به کاربر برای امر پشتیبانی و پرسش و پاسخ نوشته شدن.

تعدادی از روبات هایی که ممکنه دارای یک رابط قابل مشاهده و استفاده بوسیله کاربر باشن بصورت یک هم صحبت با کاربر ساخته و پرداخته شدن که اگه بصورت سطحی بخوایم به اونها نگاه کنیم شاید در موارد خیلی کوچک نتونیم متوجه انسان یا نرم افزار بودن اون ها بشیم.

یکی از این روبات های نرم افزاری که به منظور ایجاد رابطه و گفتگو با کاربر روی شبکه اینترنت در حال کار و استفادست و از اون به عنوان اولین روبات اینترنتی و هوشمند ایرانی هم یاد می شه روبودانش هست.

robo danesh

روبودانش که بوسیله آقای غلامرضا دانشمند برنامه نویسی و پیاده سازی شده کاملا به زبان فارسی کار می کنه و دارای یک رابط قابل مشاهده و استفاده بوسیله کاربر هست , کاربر می تونه گفته خودش رو بصورت نوشتاری تو ورودی متنی که به منظور ارتباط با برنامه در نظر گرفته شده وارد کنه و بعد از چند لحظه پاسخی رو برای گفته خودش از اون دریافت کنه.

اساس کار و پاسخگوییه این روبات و کلا این نوع روبات ها بر مبنای فهرستی از واژه ها و عبارت هایی هست که متناظر با واژه یا عبارتی در جدولی فهرست شدن , پس با اینحساب باید واژه ها یا عبارت هایی برای این نوع روبات ها قابل درک و پاسخگویی باشن که پیشتر برای اونها واژه یا عبارتی بصورت نظیر به نظیر تو پایگاه اطلاعات برنامه ذخیره شده باشه.

این روبات از اونجائی هوشمند نامیده می شه که قادره از کاربر هم چیزهایی (پاسخ هایی) رو بیاموزه , برفرض اگر شما از اون چیزی رو بپرسین یا بهش بگین که براش پاسخی در نظر گرفته نشده یا بهش آموخته نشده باشه اون به شما همچین پاسخی رو می ده و از شما می پرسه:

اگر کسی به من گفت … من به اون چی جواب بدم؟

جوابت را با کلمه “بگو” شروع کن تا یاد بگیرم

اینجا منظور از … (سه نقطه قرار داده شده در نوشته) مثلا همون واژه یا عبارتیه که تو برنامه برای اون پاسخ متناظری وجود نداره.

همونطور که گفته شده این روبات کاملا به زبان فارسی کار می کنه و اگه شما واژه ای رو که از حروفی غیرفارسی تشکیل شده رو ازش بپرسین تنها پاسخی که دریافت می کنین اینه که:

من یک روبات فارسی زبانم و با انگلیسی سر و کاری ندارم اگر می خواهی با من گفتگو کنی فقط با حروف فارسی بنویس

اگه قصد دارین که بتونین از روبودانش تو صفحه وب خودتون هم استفاده کنین می تونین کد مربوط به نمایش اون رو از صفحه ربودانش در سایت شما دریافت کرده و از گفتگو با این روبات اینترنتی و هوشمند ایرانی لذت ببرین.منبع:
http://bia2sms.mihanblog.com

نوشته شده توسط: شهرام عابدی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()